Nie należy traktować postu jako diety mającej na celu poprawę zdrowia lub utratę wagi. Zanim podejmiesz decyzję i zaczniesz działać, warto skonsultować się nie tylko z przewodnikiem duchowym, ale także z lekarzem.
Ograniczenia dietetyczne mogą być dopuszczalne jedynie w przypadku osób zdrowych. Post jest surowo przeciwwskazany u osób chorych na cukrzycę, choroby układu pokarmowego i niektóre inne schorzenia.
Jednocześnie, zgodnie z kanonami kościelnymi, dzieci poniżej siódmego roku życia, osoby starsze i kobiety w ciąży są zwolnione z postu. Odmowa spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego i uboga dieta mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia tych osób. Osoby, które zdecydują się na tymczasowe ograniczenie swojej diety, powinny starać się jeść urozmaicone posiłki, spożywając dużo białka, warzyw i owoców.
Trzeba też wziąć pod uwagę obecność chorób i styl życia – czy jesteś osobą pracującą fizycznie lub umysłowo, czy prowadzisz siedzący lub aktywny tryb życia.
Aktywność fizyczna zwiększa wydatek energetyczny. Dlatego jeśli czujesz się ospały lub osłabiony, wskazane jest zmniejszenie obciążenia organizmu.